Anasayfa / Bahar Yarıyılı Dersleri Hakkında

Bahar Yarıyılı Dersleri Hakkında

Sevgili Öğrencilerimiz,

Eğitim öğretim yılının başında sizlere duyurmuş olduğumuz akademik takvime göre bahar yarıyılı 1 Mart 2021 tarihinde başlayacaktır.

Sizlerin de en az bizim kadar yüz yüze eğitime başlama konusunda istekli olduğunuzu canlı derslerimizdeki geri bildirimlerinizden, danışman öğretim üyelerimizle, öğrenci işlerimizle olan iletişimlerinizden ve yaptığımız anketlerden aldığımız sonuçlardan biliyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde her şeyin başında sizlerin sağlığı için Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün belirlediği kurallar dahilinde şu an için tamamen yüz yüze eğitime geçmemizin mümkün olmadığı bir gerçektir.

Daha önce Senatomuzun 9 Şubat 2021 tarihli kararını sizlerle paylaşmıştık.

YÖK Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.2.2021 tarihinde yaptığı toplantı sonucunda alınan kararlar, aynı tarihli “Yeni Koronavirüs Hastalığı Salgınında Eğitim-Öğretim Süreçleri” başlıklı yazısı bize ulaştığında, durumu tekrar değerlendirmek üzere 19 Şubat 2021 tarihinde Senatomuz toplandı.

Senatomuz, Sağlık temalı bir üniversite olmamız, sizlerin mesleki gelişiminizdeki sorumluluğumuz, eğitim-öğretim programlarının tam ve yeterli olması konusundaki duyarlılığımız ve 17-18 Şubat 2021 tarihlerinde, sizlerle birebir olarak yapmış olduğumuz anketlerden çıkan sonuçlar çerçevesinde:

Seçmeli dersler ve ortak zorunlu dersler uzaktan eğitim yöntemleriyle yapılmak üzere, mesleki alan teorik derslerimizde, seyreltilmiş olarak yüz yüze ve uzaktan eğitim yöntemlerinin eş zamanlı kullanılacağı hibrit sistem uygulanmasına,

Uygulamalı ve laboratuvar derslerimiz ise 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren kampüsümüzdeki eğitim ortamlarında seyreltilmiş ve küçük gruplara ayrılarak yüz yüze yapılmasına karar vermiştir.

Yüz yüze yapılacak dersler için uyulması gereken kurallar ve onaylamanız gereken formlar sizlere iletilecektir.

Teorik derslerin sınavları, ilan edilecek tarihlerde öğrencilerimizin kendi bilgisayarlarıyla, kampüsümüzdeki dersliklerde online olarak dijital ortamda yapılacaktır.

Uygulamalı ve laboratuvar derslerimizin sınavları ise yüz yüze ölçme değerlendirme yöntemleri kullanılarak yapılacaktır.

Pandemi sürecini belirleyen pekçok değişken olduğunu dikkate alarak, mevcut koşullarda değişiklik olması durumunda, buna bağlı olarak YÖK ve Sağlık Bakanlığının yapacağı değerlendirmeler sonucunda farklı uygulamalar söz konusu olduğunda, Senatomuzun konu hakkındaki değerlendirme ve kararları sizlere en kısa sürede iletilecek ve kaçınılmaz olarak yeni duruma göre güncellemeler yapılacaktır.

Bu zorlu süreci birlikte aşmak için yanınızda olduğumuzu bildirir, tüm öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir dönem geçirmelerini dileriz.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü