• İlk ve Acil Yardım

İlk ve Acil Yardım

İlk ve Acil Yardım

Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri ve hastane acil servislerinin en önemli bir parçasını oluşturan İlk ve Acil Yardım Teknikerleri (Paramedik) Ülkemizde 1993’ten bu yana yetiştirilmektedir. Kaza ve yaralanmaların sık yaşanması ve en fazla ölüm nedenini oluşturması nedeni ile ölüm oranlarını en aza indirecek en önemli faktörün doğru uygulamalar ve yöntemleri yapabilen yetişmiş insan gücüne bağlı olduğu bilinmektedir. Bu amaçla İzmir Tınaztepe Üniversitesi misyonu ve vizyonu sağlıkta nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini hedefleyen İlk ve Acil Yardım Programı’nı öğretime açmıştır.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kapsamında açılmış olan “İlk ve Acil Yardım Teknikerliği” programı, bu amaç doğrultusunda hazırlanmış, 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Programın hedefi, Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, sağlık sorunlarını en iyi şekilde saptayıp çözebilecek yeterliliğe ulaşmış, hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen, her türlü sistem travmasını tanıyıp uygun acil yaklaşımı yapabilen; ilk müdahaleleri yapılmış hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan, nitelikli sağlık teknikeri yetiştirilmektir.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi odağında öğrenci olan "sağlık temalı" bir eğitim kurumudur. Tınaztepe Sağlık Grubu’nda yer alan yüksek hasta yoğunluğuna sahip dört hastanesinde uygulamalı eğitim ve araştırma imkanı sunulmaktadır.  Üniversitemizde uzman eğitici ve uygulayıcı kadrosuyla birlikte, alanında yetkin ve çalışma hayatına hazır mezunlar yetiştirmek, bilimsel alanda projelerini sunabilecek eğitim ortamları yaşatmak " İlk ve Acil Yardım Teknikerliği" programında amaçlanmaktadır.

İlk ve Acil Yardım

Mezuniyet Sonrası İş Olanakları:

Öğrencilerimiz programda yer alan mesleki uygulama ve stajların tümünü tamamlayarak “İlk ve Acil Yardım Teknikeri (Paramedik)” ünvanı ile programdan ön lisans diploması ile mezun olmaktadırlar.

Çalışma alanları ise sağlık sektöründe çok önemli ve geniş bir alana sahiptir. Devlet sektöründe veya özel ambulans şirketlerinde ve özel hastane acil servislerinde çalışma imkânı bulmaktadır. Ayrıca ilk ve acil yardım hizmetine ihtiyaç duyulan alanlarda (belediyeler bünyesinde itfaiyelerin arama kurtarma birimleri, özel ambulanslar, özel hastaneler, özel şirketler, spor karşılaşmaları, havaalanları, cankurtaranlık eğitimi almaları halinde plajlar ve havuzlar) çalışabilmektedir.

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler :

Programımızdan mezun olan öğrenciler  “Acil Yardım ve Afet Yönetimi” ve “Hemşirelik” bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi yapabilirler.

Program Dili:Türkçe 

Puan Türü: TYT

Paramedikler için A sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği
Paramedikler için A sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği
Adli Bilimler Seminerleri - 10
Adli Bilimler Seminerleri - 10 "Olay yeri Fotoğrafçılığı"
Adli Bilimler Seminerleri - 11
Adli Bilimler Seminerleri - 11 "Adli Bilimler Açısından Çocuk İstismarına Bakış"
3. Acil Sağlık Hizmetleri Programı Afetlere Ne Kadar Hazırız?
3. Acil Sağlık Hizmetleri Programı Afetlere Ne Kadar Hazırız?