• Ameliyathane Hizmetleri

Ameliyathane Hizmetleri

Ameliyathane Hizmetleri

Ameliyathaneler hastanelerin 24 saat kesintisiz ve sürekli hizmet sağlayan dinamik üniteleridir. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte tedavi ve bakıma yönelik bilimsel ve teknolojik gelişmeler hız kazanmaktadır. Teknolojideki hızlı gelişmeyle birlikte, cerrahi tedavi uygulanan hasta sayısı son on yılda ciddi artış göstermiştir. Cerrahi uygulamalarında yeni yaklaşım ve tekniklerin gelişimi cerrahi ekip üyelerine sorumluluklar getirmiştir. Ameliyathaneye alınan her hastanın yüksek kalitede güvenilir tıbbi bakım alması sağlık çalışanlarının en temel sorumluluğudur. Aynı zamanda ameliyathanelerde; ameliyat teknik ve teknolojisinin gelişmesi, hasta hakları, hasta/çalışan güvenliği, yaşam kalitesi gibi parametrelerin özenli bir şekilde ve standartlar doğrultusunda yerine getirilmesi temel amaç olarak benimsenmektedir. Bu amaçlar ameliyathane hizmetleri programının açılmasını zorunlu hale getirmiştir. Hastaya ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında yaşam kalitesinin arttırılması ve daha bilinçli hareket edebilen sağlık ekibinin bir üyesi olan ameliyathane teknikerlerinin yetiştirilmesi gerekliliği öngörülmüştür.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi odağında öğrenci olan "sağlık temalı" bir eğitim kurumudur. Tınaztepe Sağlık Grubu’nda yer alan yüksek hasta yoğunluğuna sahip dört hastanesinde uygulamalı eğitim ve araştırma imkanı sunulmaktadır.  Üniversitemizde uzman eğitici ve uygulayıcı kadrosuyla birlikte, alanında yetkin ve çalışma hayatına hazır mezunlar yetiştirmek, bilimsel alanda projelerini sunabilecek eğitim ortamları yaşatmak "Ameliyathane Hizmetleri" programında amaçlanmaktadır.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu "Ameliyathane Hizmetleri" programımızda, kamu ve özel sektörde tercih edilen, nitelikli, problem çözen,  kritik düşünen, ameliyathane tekniklerini takip eden, iletişim becerileri yüksek, etik değerlere saygılı, ekip çalışmasına önem veren, mesleki alanda uluslararası bilgi seviyesine ulaşmış, alanındaki bilimsel araştırmaları izleyerek proje ve etkinlikler geliştiren, insan haklarına saygılı cerrahi alanda ülkemizin ihtiyacının karşılayacak sağlık teknikeri (ameliyathane teknikeri) yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Ameliyathane Hizmetleri

Mezuniyet Sonrası İş Olanakları:

Ameliyathane teknikeri, ameliyathane hizmetleri programı mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları yüksektir.

Öğrencilerimiz mezun olduklarında, kamu ve özel sağlık kurumlarının ameliyathanelerinde, merkezi sterilizasyon ünitelerinde, endoskopi salonlarında, diş ile ilgili cerrahi tedavi yapılan birimlerde cerrahi branş uzmanlarına destek vererek görev yapabilirler. Aynı zamanda sağlık kurumu öncüsü olan kurumumuzda mezuniyet sonrası istihdam edilme şansı da sizlere sunulmaktadır.

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler :

Programımızdan mezun olan öğrenciler “Hemşirelik” bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi yapabilirler.

Program Dili: Türkçe

Puan Türü: TYT

Mezun Sohbetleri Anıl Şen
Mezun Sohbetleri Anıl Şen
Ameliyathanede Kalite Göstergeleri
Ameliyathanede Kalite Göstergeleri
Ameliyathanede Olmak
Ameliyathanede Olmak
Cerrahinin Geleceği
Cerrahinin Geleceği