Tıp Öğrencileri Birliği

Tıp Öğrencileri Birliği

Merhaba,
Ben İzmir Tınaztepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Muzaffer Ege ACAR. İzmir Tınaztepe Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği başkanıyım. Sözlerime bu birliğin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum. Birliğimiz 1 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Türk Tıp Öğrencileri Birliğinin (TurkMSIC), Yerel Birliği olmaya hak kazanmıştır. Hedefimiz halk sağlığı, insan hakları ve barış, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, tıp eğitimi, araştırma ve staj değişimi alanlarında gerek sahada aktif olarak gerekse bilgilendirme çalışmalarıyla toplumun tıp eğitimine ve tıp öğrencilerine olan bakışını daha iyi yerlere taşıyıp ülkemizdeki ve tüm dünyadaki meslektaşlarımızla beraber sağlık alanında çalışmalar yapmaktır. Türk Tıp Öğrencileri Birliği Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üyesi olup ülkemizde ''bir tıp öğrencisinden daha fazlası'' olmak isteyen tıp öğrencileri için çok önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Bu doğrultuda amacımız üniversitemizin tıp fakültesi öğrencilerinin daha kaliteli bir tıp eğitimi almalarını sağlamaktır.

TurkMSIC’in vizyon ve misyonu ise şu şekildedir:

Birliğin vizyonu, Türkiye’deki tüm tıp fakültesi öğrencilerine ulaşarak; sosyal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren, geleceğin hekimlerinin bilgilerini, bakış açılarını ve becerilerini geliştiren; tüm tıp fakültesi öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sivil toplum kurulusu olmaktır.

Birliğin misyonu;

60 yılı aşkın tecrübesiyle, ulusal ve uluslararası saygın bağlantılarını da kullanarak:

a)Tıp fakültesi öğrencilerinin meslek hayatlarında yeterliliğe erişebilmeleri için gerekli bilimsel ve sosyal ortamı sağlayarak, evrensel nitelikte hekim olmalarına katkıda bulunmak.

b) Tıp fakültesi öğrencilerine yurt içi ve yurt dışında klinik uygulamalar ve bilimsel araştırma projeleri kapsamında staj imkanı sunmak.

c) Ülkemizdeki tıp eğitimi ve sağlık politikalarına yönelik tıp fakültesi öğrencilerinin bakış açılarını kapsayan politikalar üretmek ve bu yönde gerekli savunuculuk çalışmalarını yapmak.

d) Koruyucu hekimlik bakış açısı ile sağlık sorunları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve halk sağlığı, üreme sağlığı, insan hakları, hasta ve hekim hakları konusunda çalışmalar yapmak.

Etkinliklerimizden kareler ve özel gün paylaşımlarımız için Instagram hesabımız: https://instagram.com/izmirtinaztepetob Türk Tıp Öğrencileri Birliği resmi internet sitesi için: turkmsic.net

ADI SOYADI GÖREVİ FAKÜLTE/PROGRAM TELEFON E-POSTA
Prof.Dr. Esra ÖZER Topluluk Danışmanı Tıp Fakültesi 0850 822 49 88 esra.ozel@tinaztepe.edu.tr
Muzaffer Ege ACAR Topluluk Başkanı Tıp Fakültesi 0532 717 04 52 izmirtinaztepe@turkmsic.net