Anasayfa / İZTÜ Çevrim İçi (Online) Sınav Uygulama Kılavuzu (07.12.2020)

İZTÜ Çevrim İçi (Online) Sınav Uygulama Kılavuzu (07.12.2020)

Sınav Sistemine İlişkin Bilgiler

Sınav sırasında adayların bağlantı bilgileri ve hareketleri (IP adresi, kullanılan internet tarayıcısı, işletim sistemi, klavye ve fare hareketleri vb.) etik ihlal olup olmadığını belirlemek amacıyla kaydedilmektedir. Adaylar bu sınava katılarak sınav sırasında toplanan bilgilerin sınavın geçerliliğinin kontrolü amacıyla toplanması ve saklanmasını kabul etmiş sayılırlar.

Sınav sırasında bağlantı sorunu yaşamamak adına Google Chrome tarayıcı ve minimum 8 Mbpsdownload ve 2 Mbpsupload hızında internet bağlantısına sahip bir bilgisayar kullanılması önerilmektedir. Sınava Google Chrome tarayıcının 80 veya üstü sürümünü çalıştıran bilgisayar, cep telefonu, tablet vb. cihazlar ile girilebilmektedir. Ancak teknik aksaklığın en aza indirgenmesi ve konforunuz için masaüstü veya dizüstü bir bilgisayarın kablolu ağ üzerinden kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sınav süresince kamera açma zorunluluğu yoktur. Sınav ortamında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir öğrenme kaynağı ya da kişiden destek almadan bireysel olarak cevaplamakla yükümlüsünüz. Sınav sorularının başkası tarafından görülmesinin, kopyalanmasının, yayımlanmasının vb. sorumluluğu size aittir. Sınav sorularının her türlü ortamda kopyalanması ve paylaşılması, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri (2.5, 2.7 ve 2.8) gereğince suç teşkil etmekte ve bu tür eylemlerin cezai sorumluluğu bulunmaktadır.

Herhangi bir etik ihlalde bulunduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır.

Sınava başlayabilmeniz için ilgili sınavın bağlantısına tıkladıktan sonra“Sınava Başla” butonuna basmanız ve etik beyanı okuduktan sonra “Okudum Onaylıyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Tüm öğrencilerin sınavlarına BELİRTİLEN SAATTE BAŞLAYIP, SINAV İÇİN AYRILAN SÜREYE UYGUN OLARAK TAMAMLAMASI GEREKMEKTEDİR. Sınav süresi dolunca sistem sınavınızı otomatikman sonlandıracaktır.SINAVIN İLK 10 DAKİKASINDA SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLERİN SINAVLARI GEÇERSİZ SAYILACAKTIR.

Sınav başladıktan sonra ekranda gözüken soruyu cevaplamak istiyorsanız A, B, C, D, E şıklarından birini ya da açılır menüden doğru cevabı seçmeniz, daha sonra soru paneli altında yer alan “Sonraki sayfa” butonuna basmanız gerekmektedir. SONRAKİ SAYFAYA GEÇTİKTEN SONRA DÜZELTME VEYA KONTROL İÇİN ÖNCEKİ SAYFAYA VEYA SORULARA DÖNEMEZSİNİZ.

Yanlış verdiğiniz cevaplar dikkate alınmadan sadece doğru verdiğiniz cevaplar hesaplanarak sınavınız değerlendirilir. Dolayısıyla, size en uygun gelen cevabı vermeniz yararınıza olacaktır.

Sınav sırasında sorun yaşadığınızda anlık takip sistemimiz ile destek alabileceksiniz.

Sınav başladıktan sonra, aktif oturumunuz içinde, normal sınav akış işlemleri (soruyu görme, sonraki sayfaya geçme) dışında bir işlem (tarayıcı kapatma, sayfa yenileme, sayfa geri tuşuna basma, sayfayı simge durumunda küçültme,Word, PowerPoint, Excel gibi farklı bir uygulama açma vb.) yapılması ŞÜPHELİ DAVRANIŞ olarak değerlendirilecektir. Sistem bu şüpheli hareketleri tespit ettiğinde panel üzerinde uyarı verip sınavınızı sonlandırabilecektir. Bu nedenle, sayfada SADECE SORU PANELİ ÜZERİNDEKİ BUTONLARI TIKLAYARAK sınavınızı tamamlayınız.

Beklenmedik bir durum nedeniyle (internet ve elektrik kesilmesi, tarayıcı takılması vb.) sınav süreciniz kesilirse, sınav süreniz sona ermeden, ilgili durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda yeniden sisteme girip kaldığınız yerden sınavı tamamlamanıza izin verilecektir. Ancak, sınava tekrar girmenize kadar geçen zaman için ekstra süre verilmeyecektir.

SINAV OTURUMUNUN SÜRESİ TAMAMLANMADAN, SINAVINIZI MUTLAKA SON SORUNUZUN SAYFASINDA BULUNAN “NOTLANDIRMAK ÜZERE GÖNDER” BUTONUNA TIKLAYARAK TESLİM EDİNİZ. Sınav tamamlandıktan sonra tekrar giriş mümkün olmayacaktır.

Bu sınavın her hakkı İzmir Tınaztepe Üniversitesi’ne aittir. Hangi amaçla olursa olsun, sınavın tamamının veya bir kısmının İzmir Tınaztepe Üniversitesi’nin yazılı izni olmadan kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayımlanması ya da kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilen kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca, bu yasağa uymayanlar gerekli cezai sorumluluğu ve sınavların hazırlanmasındaki mali külfeti peşinen kabullenmiş sayılır.

Başarılar dileriz…